"Лісова пісня" - єдина в українській літературі драма-феєрія
Письменниця дуже довго вагалася — який жанр обрати для "Лісової пісні", і назвала свій твір драмою-феєрією. Чому? Відповідь на це питання ми можемо знайти в її листах.
Але авторці і самій було важко визначитись із жанром, бо незадовго до цього, 28 вересня 1911 року в листі до матері вона називала свій твір "фантастична поема".
Свою "Лісову пісню", в якій поряд із людьми діють казково-міфологічні істоти, Леся Українка назвала "драмою-феєрією", хоча в чорновому варіанті, окрім зазначених вище, був ще варіант "драма-фантазія".
"В основі сюжету було закладено дуалізм – думку про два світи, два начала, що живуть у людині" (Тамара Скрипка).
"У прагненні авторки гармонізувати високі філософські проблеми й фантастику фольклорно-міфологічного світу – оригінальність задуму поетеси, її новаторство в розвитку жанру феєрії" (Тамара Скрипка)
Драма-феєрія (або просто феєрія; фр. féerie, від фр. fée — фея, чарівниця) — один із жанрових різновидів драми. Для цього виду властивий фантастично-казковий сюжет, поряд із людьми діють створені уявою письменника фантастично-міфічні істоти. Сценічна дія феєрії відрізняється використанням сценічних ефектів та трюків.
Драми-феєрії виникли в Італії у 17 столітті. Пізніше, у 18-19 століттях, жанр феєрії було активно задіяно у європейському театральному, оперному мистецтві та балеті.
Особливості драми-феєрії:
- фантастично-казковий сюжет;
- дійові особи: міфічні або фантастичні істоти
- відбуваються надзвичайні історії;
- театральний ефект з безліччю театральних трюків.
Леся Українка зазначала, що в «Лісовій пісні» ремарки мають самостійне художнє, а не тільки «служебне» значення. Ремарки у творі об'ємні й поетичні, вони викликають в уяві читача відповідні пейзажі, на тлі яких розгортаються події, сприяють детальнішому розкриттю світу дійових осіб.
Немає коментарів:
Дописати коментар